Konkursy - elektroodpady

Organizacja konkursów ekologicznych jest najlepszym sposobem na edukowanie społeczeństwa i zachęcanie młodzieży do działań proekologicznych.

Elektroodpady jako interesujący temat dla organizatorów konkursów

Jak najlepiej edukować i zachęcać do działań ekologicznych? Poprzez organizację konkursów. Od lat odbywa się wiele konkursów ekologicznych, a część z nich dotyczy elektrośmieci. Sprawdź, jakie wydarzenia odbyły się do tej pory.

„Dobre Rady na Elektroodpady – Oddaj Mnie w Dobre Ręce”

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – to powiedzenie w adekwatny sposób odnosi się do tematów związanych z ekologią. Jeżeli od najmłodszych lat nie będzie się wpajało dzieciom podstawowych zasad ochrony środowiska, nie będą świadome tego, że źle postępują.

Pierwsza edycja konkursu „Dobre Rady na Elektroodpady – Oddaj Mnie w Dobre Ręce” odbyła się w 2008 roku. Projekt powstał z myślą o uczniach szkół podstawowych, którzy poprzez zaangażowanie w zmagania konkursowe mogą zdobywać wiedzę o zagrożeniach ze strony zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, zużytych bateriach oraz akumulatorach. Zachęcani są do podejmowania działań indywidualnych oraz zespołowych.

Podstawowym zadaniem konkursowym jest zbieranie zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, a także baterii oraz akumulatorów. Wygrywa ta placówka edukacyjna, która osiągnie najlepszy wynik.


Konkursy związane z elektroodpadami

„Elektrośmieci oddajesz - nagrody dostajesz!"

W ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Ze starego nowe” narodził się pomysł na stworzenie konkursu „Elektrośmieci oddajesz – nagrody dostajesz”. Jego celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej i kształtowanie pozytywnych zachowań wśród uczniów szkół na każdym szczeblu.

Podstawowym zadaniem dla uczestników konkursu jest zbieranie zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, a także baterii i akumulatorów.

„Elektroodpady i zużyte baterie w obiektywie"

Konkursy ekologiczne mogą przybierać różną formę, także fotograficzną. W 2013 roku zostało zorganizowane wydarzenie „Elektroodpady i zużyte baterie w obiektywie”. Zadaniem uczestników było uwiecznienie na zdjęciach elektroodpadów i zużytych baterii w jednej z trzech sytuacji:

  • jak we właściwy sposób postępować z elektrośmieciami i zużytymi bateriami?
  • historie związane z elektrośmieciami i bateriami,
  • drugie życie dla elektroodpadów i baterii.

„Szkoła w mieście bez elektrośmieci”

W 2016 roku zainteresowane proekologicznymi działaniami szkoły mogły zgłaszać się do konkursu „Szkoła w mieście bez elektrośmieci”. Mogły zbierać elektroodpady we własnym zakresie lub dzięki współpracy z rodzicami uczniów, zlecań ich wywóz do ogólnodostępnych punktów zbiórki.

Szkoły z największą ilością Kuponów Funduszu Oświatowego (zależne od ilości zebranych elektrośmieci) otrzymywały tablice interaktywne. Pozostali uczestnicy mogli liczyć na dyplomy.